Revizyon Burun Estetiği Kimler için Uygundur?

Revizyon Burun Estetiği; ameliyata engel teşkil edebilecek sağlık sorunları olmayan ve daha önce operasyon geçirmiş ancak bu operasyondan istediği sonucu elde edememiş olan kadın ve erkekler, bu operasyon için uygun adaylardır.

Revizyon Burun Estetiği ile Neler Yapılabilir?

Revizyon Burun Estetiği uygulaması ile burun köprüsünde mevcut olan kemiğin ya da kıkırdağın alınmasının yanı sıra kompleks revizyonuna kadar geniş bir yelpazede çalışma yapılabilmektedir. Revizyon Burun Estetiği ayrıca, daha önce çok fazla doku alımı yapılmış ve deformasyona uğramış burunlar için de sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği operasyonunun başarı durumu, doku kaybı ve yara izine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirildiği takdirde başarı oranının çok daha yüksek olacağını da ifade etmek bu aşamada oldukça önemli.

Revizyon Burun Estetiği, kurtarıcı bir kimliğe sahiptir ve burun estetiği olan hastaların büyük bir kısmı ikinci müdahale olarak bu operasyon için doktorların kapısını çalmaktadır.

Revizyon Burun Estetiği Operasyonu Ne Kadar Sürüyor?

Genel anestezi uygulaması ile birlikte hastanın operasyonda ve sonrasında herhangi bir şekilde ağrı ya da sızı hissetmemektedir. Revizyon Burun Estetiği operasyonundan sonra meydana gelebilecek hafif ağrı; ağrı kesiciler ile kısa sürede kontrol altına alınmaktadır.

Bununla birlikte operasyon süresi hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Her burun ve her hastanın durumu kendine özgü olduğu için operasyon süresi değişmektedir. Ancak her hasta için değişebilmekle beraber genel olarak 1.5 ila 5 saatte operasyon tamamlanmaktadır.

Yine burun estetiği operasyonu öncesi olduğu gibi bu operasyon öncesinde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. Revizyon Burun Estetiği, yaygın kanının aksine zor bir operasyon değildir ve anestezi destekli olduğu için herhangi bir acı ya da ağrı hissi söz konusu değildir.

Başarılı bir uygulama sonrası burun yapısındaki sorunlar düzeltilerek hem daha sağlıklı bir burun yapısına hem de daha yüksek bir hayat kalitesine sahip olmak mümkün olacaktır.

Revizyon Burun Estetiği operasyonu öncesi de birtakım tetkikler yapılmaktadır. Burundaki her sorun bu aşamada net bir şekilde ortaya konularak revizyon için müdahale alternatifleri belirlenerek, hasta için en uygun ameliyat yöntemine karar verilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Sonrasındaki Dönem

Revizyon Burun Estetiği sonrası burun bölgesinin korunması oldukça önemlidir. Bunun dışında sıvı tüketimi için de yine burun estetiği operasyonunda olduğu gibi 3 saatlik bir bekleme süresine ihtiyacınız olacaktır.

Operasyon sonrası sıcak ve soğuk teması konusunda da hassas davranmak gerekmektedir, çünkü burun yapısal olarak daha zayıf bir hale gelmektedir ve iyileşme süreci boyunca da birçok etkenden uzak tutulması ve korunması gerekmektedir.

Doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Yine burun estetiği operasyonu sonrası olduğu gibi revizyon sonrası da sigara ve alkol tüketiminin terk edilmesi gerekecektir.

Dr. muammer öztürk tecrübesi

rinoplasti cerrahisi estetikkbb muammer ozturk

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti” olarak ifade edilen burun estetiği ameliyatı; burundaki şekil bozukluklarını iyileştirmek için uygulanan bir cerrahi işlemdir.

Genel itibari ile rinoplasti işlemleri, genel anestezi altında uygulanır. Burun tıkanıklığına da çözüm üretmek için septoplasti, alt konka cerrahisi ve sinüzit cerrahisi (Endoskopik sinüs cerrahisi-FESS) ile birlikte uygulanabilir.

Burun estetiği (Rinoplasti) işleminin, genel sağlık durumu iyi olan 18 yaş üstü kişilerde uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yaş altı sınırı kızlarda ve erkeklerde yüz gelişimine göre değişiklik gösterebilir.

Kişilerin burun muayenelerinden sonra, istekleri öğrenilir ve birlikte bilgisayar analizi yardımı ile kişinin yüzüne uygun burun biçimi belirlenir.

Burun estetiği operasyonu sonrasında bilinenin aksine ciddi ağrı olmaz. 3 saat sonra sıvı gıdalara başlanabilir. Göz altlarında az miktarda şişlik ve morluk oluşur ve 3 gün hafifçe artma eğilimi gösterir 4 günden sonra bunlar gerilemeye başlar.

Hastamız 7. gün burun sırtındaki alçının alınmasının ardından işine dönebilir. Aynı gün dikişler de alınır. Dikiş izi kalmamaktadır. 14. gün 2. kontrol yapılır.

Rinoplasti Kimler için Uygundur?

Hasta 18 yaşını doldurmuş ise, kemik gelişimi tamamlanmış ise ve ameliyata engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu yoksa, Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı için uygun bir aday olmaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı için başarı oranını belirleyen en önemli husus; estetik burun ameliyatından önce hasta seçiminin doğru olmasıdır.

Hastanın neden burun ameliyatı olmak istediğini bilmesi, ameliyattan beklentilerini gerçekçi tutması gerektiğini bilmesi ve doktoru ile sağlıklı bir iletişim kurabilmesi gerekmektedir.

Ameliyattan önce hastaya burnu ile ilgili yapılabilecekler aşama aşama oldukça detaylı şekilde anlatılır. Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatından sonra hastayı neler beklediği ve burnun ameliyattan sonraki şekli bilgisayar ortamında gösterilir. Ardından ameliyat hazırlığı başlar.

rinoplasti ameliyatlari

Bu aşamada ameliyat, hastanın ve burnun durumuna göre genellikle genel ya da bazı durumlarda lokal anestezi altında yapılabilir. Bu operasyon yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı ardından burun deliklerine tampon yerleştirilir ve burun üzerine atel uygulanır. Az miktarda göz etrafında şişlik ve morluk meydana gelebilir. Bu durum normal ve beklenen bir durumdur. Morluklar iki günden sonra kendiliğinden geçmeye başlar. Hasta kısa sürede hayatına geri dönebilir. Şişlikler ise bir ay içinde gerilemeye başlar.

Ancak bu gerileme, burnun yapısına ve hastanın durumuna göre 1 yıl ile 1.5 yıl arasında sürmektedir. Burnun şekli tam olarak bu süre sonrasında oturmaktadır. Bu süre zarfında hasta sık sık kontrole çağırılır.

Burun Estetiği (Rinoplasti), mutlaka bu alanda deneyimli, vizyon sahibi ve profesyonel kişiler tarafından uygulanmalıdır. Üst düzey teknikleri bilen estetik cerrahlar tarafından uygulanan estetik operasyonlarda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Aksi halde hasta ikinci bir ameliyat ihtiyaç duyabilir. 

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası

Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı sonrasında gözlerin altında ve burun kökünde az miktarda şişlik ve morluk olması doğaldır. Artık özel anestezi tekniklerinin ve lokal anesteziklerin ameliyat sırasında doğru uygulanması sayesinde ameliyattan çıkarken çok az şişlik ve morlukla karşılaşıyoruz.

Bu bölgelerdeki şişlik ve morluk ameliyat sonrası 2-3 gün artma eğilimi gösterir ve çok rahatsız edici olmaz, 4. günden itibaren bunlar azalmaya başlar ve 7-10. günde morluklar, şişlikler ise 10-14. günde yok olur.

Dr. muammer öztürk tecrübesi

BİLGİLENDİRME

Bu site herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Yüz Plastik Cerrahisi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Site; Kulak burun boğaz, baş ve boyun cerrahisi, yüz plastik cerrahisi hakkında sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, hastaların yönlendirilmesi amacını kesinlikle taşımaz. Site içerisindeki “Uygulamalar” ve “Tedavi Yöntemleri” bölümündeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler, hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk, tamamen site ziyaretçisine ve site kullanıcısına aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar. Bu sitede yer alan her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur. Sitede bahsedilen cerrahi müdahaleler yalnızca, Sağlık Bakanlığı’nın operasyon yapılmasına onay verdiği cerrahi tıp merkezi ya da hastane ortamında yapılmaktadır.